ECQ-V1J105JM
Description
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
DataSheet
ECQ-V1J105JM PDF
Type Description
Series:ECQ-V
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.402" L x 0.272" W (10.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)