BFC246928224
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
DataSheet
BFC246928224 PDF
Type Description
Series:MKT469
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)