BFC247966913
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 630VDC RAD
DataSheet
BFC247966913 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.091 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.335" W (18.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)