ECW-H16563JVB
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-H16563JVB PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.102" L x 0.630" W (28.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):1.161" (29.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)