BFC237513273
Description
CAP FILM 0.027UF 3.5% 630VDC RAD
DataSheet
BFC237513273 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)