BFC236968183
Description
CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD
DataSheet
BFC236968183 PDF
Type Description
Series:MKT369
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.209" W (12.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)