MKP385610063JYP2T0
Description
CAP FILM 10UF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
MKP385610063JYP2T0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)