ECW-FD2J155KB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-FD2J155KB PDF
Type Description
Series:ECW-F(D)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.996" L x 0.406" W (25.30mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):0.807" (20.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)