GP10-4004-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GP10-4004-E3/73 PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)