BFC237511103
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 3.5% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC237511103 PDF
Type Description
Series:KP/MKP 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)