BFC236825335
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL
DataSheet
BFC236825335 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)