BFC237673823
Description
CAP FILM 0.082UF 3.5% 1KVDC RAD
DataSheet
BFC237673823 PDF
Type Description
Series:KP/MMKP 376
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.082 µF
Tolerance:±3.5%
Voltage Rating - AC:400V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)