KP1836233205
Description
CAP FILM 3300PF 10% 2KVDC RADIAL
DataSheet
KP1836233205 PDF
Type Description
Series:KP1836
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:600V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.043" L x 0.295" W (26.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.886" (22.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)