CMR08F433GODR
Description
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR08F433GODR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.043 µF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):0.909" (23.10mm)