TH3D107K016A0600
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
993815
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
TH3D107K016A0600 PDF
Type Description
Series:TANTAMOUNT®, TH3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):600mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)