TCJE337M016R0050
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 330UF 16V 2917
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
TCJE337M016R0050 PDF
Type Description
Series:TCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)