GQL1R800
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.6-1.8PF 750V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GQL1R800 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.6 ~ 1.8pF
Adjustment Type:Side
Voltage - Rated:750 V
Dielectric Material:Quartz
Q @ Freq:1500 @ 20MHz
Size / Dimension:0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):0.656" (16.66mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C