80ZLH330MEFC12.5X25
VIGOR # :
915207
Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
80ZLH330MEFC12.5X25 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:891 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)