450BXC2.2MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915446
Description
CAP ALUM RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450BXC2.2MEFC8X11.5 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)