25ZLG47MEFC6.3X7
VIGOR # :
915584
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25ZLG47MEFC6.3X7 PDF
Type Description
Series:ZLG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:86.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:480 mA @ 100 kHz
Impedance:150 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)