400MXG560MEFCSN30X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915596
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400MXG560MEFCSN30X50 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.192 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)