400QXW27MEFR8X35
VIGOR # :
915628
Description
CAP ALUM 27UF 20% 400V T/H
DataSheet
400QXW27MEFR8X35 PDF
Type Description
Series:QXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:375 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)