50YXM22MEFR5X11
VIGOR # :
915725
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50YXM22MEFR5X11 PDF
Type Description
Series:YXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:74.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:135 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)