420USC270MEFCSN25X40
VIGOR # :
915744
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
DataSheet
420USC270MEFCSN25X40 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.436 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)