63ZL560MEFCGC16X25
VIGOR # :
915959
Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZL560MEFCGC16X25 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.403 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:32 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)