250BXC82MEFCGC16X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915974
Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
250BXC82MEFCGC16X20 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)