80MXG3300MEFCSN35X25
VIGOR # :
915968
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
DataSheet
80MXG3300MEFCSN35X25 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.64 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.036 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)