80ZLH33MEFC6.3X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916579
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80ZLH33MEFC6.3X11 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:112.14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:570 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)