25LSQ68000MNB51X83
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916641
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25LSQ68000MNB51X83 PDF
Type Description
Series:LSQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.044 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.858" (21.80mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.386" (86.00mm)