450LXW56MEFR12.5X30
VIGOR # :
916715
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V THRUHOLE
DataSheet
450LXW56MEFR12.5X30 PDF
Type Description
Series:LXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:490 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.078 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)