500MXG180MEFCSN22X60
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922326
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500MXG180MEFCSN22X60 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.932 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)