450HXW82MEFR14.5X30
VIGOR # :
923452
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V THRUHOLE
DataSheet
450HXW82MEFR14.5X30 PDF
Type Description
Series:HXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:660 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:990 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)