10YXG680MEFCTS10X12.5
VIGOR # :
923456
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10YXG680MEFCTS10X12.5 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:475.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)