RJA222M1CBK-1320S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
923819
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RJA222M1CBK-1320S PDF
Type Description
Series:RJA
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)