0402BW105K160NGT
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
DataSheet
0402BW105K160NGT PDF
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Gold Flash Termination
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.61mm)