CMPP104K401L100B
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
FILM CAPACITOR 0.1UF 10%
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
CMPP104K401L100B PDF
Type Description
Series:CMPP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.484" L x 0.252" W (12.30mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)