CD104NP-100MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 2.38A 53 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CD104NP-100MC PDF
Type Description
Series:CD104
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.38 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):53mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:29.9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)