DS850DC-3
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 850W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DS850DC-3 PDF
Type Description
Series:DS850DC-3 (850W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Front End
Voltage - Input (Min):-39V
Voltage - Input (Max):-72V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):70A
Power (Watts):850W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:80%
Operating Temperature:-5°C ~ 50°C
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)