2008B-350
Manufacturer
LEDdynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC BUCK 32V 350MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
2008B-350 PDF
Type Description
Series:PowerPuck; 2008B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):5V
Voltage - Input (Max):32V
Voltage - Output:32V (Max)
Current - Output (Max):350mA
Power (Watts):11 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:95%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:1.50" Dia x 0.50" H (38.1mm x 12.7mm)