20M024D1U
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
20M024D1U PDF
Type Description
Series:20M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet
Coil Type:Unipolar
Voltage - Rated:5VDC
Current Rating (Amps):250 mA
Steps per Revolution:24
Step Angle:15°
Accuracy:±15%
Torque - Holding (oz-in / mNm):1.1 / 7.77
Size / Dimension:Round - 0.807" Dia (20.50mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.335" (8.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.984" (25.00mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Coil Resistance:20 Ohms