FDA2-R17251NBKW4F
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-R17251NBKW4F PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-R17251
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 172mm Dia
Width:51.00mm
Air Flow:270.0 CFM (7.56m³/min)
Static Pressure:0.787 in H2O (196.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:61.0dB(A)
Power (Watts):26.00W
RPM:3300 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, TUV, UL
Weight:2.5 lbs (1.1 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4606ZH
4606ZH
FAN AXIAL 119X38MM BALL 115VAC
A2D240-AA02-06
A2D240-AA02-06
AC AXIAL FAN
UF225(69)APA23-H1C2A
UF225(69)APA23-H1C2A
FAN IMP MTRZD 225X69MM 230VAC
FDA2-R17251NBKW4F
FDA2-R17251NBKW4F
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE