OD280-12HB
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 280X89MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
OD280-12HB PDF
Type Description
Series:OD280
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 280mm L x 280mm H
Width:89.00mm
Air Flow:1200.0 CFM (33.60m³/min)
Static Pressure:0.900 in H2O (224.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:72.0dB
Power (Watts):-
RPM:2550 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)