RM4P20ES6
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 3A/4.1A SOT23-6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM4P20ES6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3A (Ta), 4.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:52mOhm @ 4.1A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:740 pF @ 4 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.7W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)