
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ED1100 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 90° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | Retention Latches (Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of ED1100/10 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM
PLUG,DOUBLE-ROW,RIGHT-ANGLE,TIN
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 7.62MM
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM
CBL MALE TO MALE 4POS SHLD 39.4'
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM