
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ED1550 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 1.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of ED1550/10 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLK HDR 6POS 180DEG 5.08MM
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 3.81,
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM
IC FLASH 512KBIT PARALLEL 32DIP
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 144TQFP