22UL1007STRGRE250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 22AWG 300V GRN 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
22UL1007STRGRE250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:7/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C