44A0811-12-0-US
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG BLK
DataSheet
44A0811-12-0-US PDF
Type Description
Series:MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0811
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:37/28
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.126" (3.20mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.005" (0.13mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C