55A0812-16-8
Description
CABLE 1 COND 16AWG SHIELDED
DataSheet
55A0812-16-8 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.077" (1.96mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Jacket Color:Gray
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
541019 BK002
541019 BK002
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 500'
6715 GR190
6715 GR190
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 25000'
2857/1 WH001
2857/1 WH001
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE 1000'
CCD-BMME103Z102Y7AD
CCD-BMME103Z102Y7AD
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL
CSS-125
CSS-125
REPLACEMENT BLADE FOR CSS-5610
55A0812-16-8
55A0812-16-8
CABLE 1 COND 16AWG SHIELDED
PAM8406DR_01
PAM8406DR_01
IC AMP D/AB STEREO 5W 16SO