99M0111-18-0
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 600V BLK 1'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
99M0111-18-0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyester
Jacket (Insulation) Diameter:0.069" (1.75mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:1.00' (0.30m)
Voltage:600V
Operating Temperature:120°C