55A1812-18-9-9CS2275
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
CABLE 18AWG SHIELDED
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A1812-18-9-9CS2275 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.103" (2.62mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C